In this vegan meal prep video, I attempt to make a full week worth of meals (5 days) for 20 dollars! Best of all, these are simple and easy recipes and everything took me less than an hour. Vegan food prep does not have to be difficult, expensive or time-consuming! You can make so much food in a short period of time and you can even make a few different varieties of meals. Hope you enjoy – make sure you give me a thumbs up and subscribe to my channel if you haven’t already.
I spent Canadian dollars, which is equivalent to around USD and £12 GBP.
#VEGAN #cheaplazyvegan #veganrecipes
FOOD PREPPING STARTS AT 6:43
EASY AF PASTA SALAD RECIPE – 8:08
PASTA + TOMATOES + BEANS + VEG – 9:32
TACO RICE BOWL – 10:58
RICE + SMOKED TOFU + VEG MIX – 11:50
Get inspired on Pinterest:
I know this video is really old by now but do you shop at Bulk Barn? I tried quinoa by buying it on Amazon. LOVED it. So I tried some from Bulk Barn and it was so much cheaper. Same with the dried beans and the spices. I'm so happy to see a Canadian vegan with ideas, so many people are in the US and we don't have the same stores and the prices are so different.
So many plastic containers….
A bit few vegetables in my opinion..
And no fruits except the bananas. :/
But ok, it was a challenge.
I think 20,- for 5 days can at least not provide a well-balanced nutrition/diet.
So spend some dollars more and buy more fruits+vegetables..
I calculated like 1,900ish calories a day, so that's not too bad
As a non vegan peeking in the window here, it amazes me that this stuff looks great. I'm sure once I got used to it these meals would seem satisfying, but to me right now all I'm thinking is WHERES THE PIZZA WHERE'S THE SUBS. I have a ways to go, hah.
I love that color hair on you !
The amount of plastic is alarming
I think you should have bought a bag of black beans instead of can.
Hey! I just came back from the super market here in Puerto Rico and bought exactly what you bought but I bought two enormous avocados, three extra bananas and 4 beans for only 25.36!! I thought it was really cheap!! Thank you for the help even tho is an old video lol 🙏🏼🙏🏼
I'm from Kansas and at 11:45 I felt right at home with that accent 😂
Edit: also at 12:41
That is very creative, especially the smoked tofu. I'm impressed that you didn't even plan it ahead. The only thing is that if I ate beans and broccoli every day, I wouldn't be able to leave the house all week without embarrassment, if you get my drift.
Most taco seasoning contains milk.
I make $20 a month because of school
Great video!
Drinking water with really is bad! There’s a reason we’re encouraged to add milk to our cereal. Even almond milk has fortified nutrients that water doesn’t have. If you can afford it then please have your cereal with milk.
This is great! It's amazing how healthily a person can eat on very little money.
you have the bowls my parents have! lol
I'm going to try $80 for the month of February, and do very similar dishes, love the chick pea tofu, I use chick pea pasta too.
sorry to see you shop al walmart. while trying to be conscience of being cruelty free you just negated half of your work by shopping at one of the cruelest institutions on the planet. i personally would rather dumpster dive than pass through the doors of that truly EVIL,EVIL, place. ! i like you. i hope you reconsider your sources. xoxo : )
Oats is healthy , don't feel guilty